بزرگترین مرجع ساخت و تولید ایران
قالبسازی سریع
یکشنبه دوم اسفند 1388 ساعت 16:51 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )

اسلاید PowerPoint در مورد قالبسازی سریع


جهت ترسیم نقشه قالب بایستی موارد زیر رعایت گردد : ( قالبهای سنبه و ماتریس)
چهارشنبه بیست و هشتم بهمن 1388 ساعت 2:32 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )
جهت ترسیم نقشه قالب بایستی موارد زیر رعایت گردد : ( قالبهای سنبه و ماتریس)

1- ترسیم نمای بالای ماتریس در شرایطی که ماتریس و کلیه ملزومات سمت آن که بر روی کفشک نصب شده است
2- نمای برش خورده راست به چپ قالب ( در این نما هر دو نیمه قالب در حال عملکرد نشان داده میشود )
3- نمای زیر سنبه ( نمای دیگر قالب که سنبه به آن بسته شده است ؛ کلیه ملزومات نصب شده روی این کفشک در این نما دیده میشود )
4- تصویر برش خورده جلو و پشت ( در این نما هر دو نیمه قالب در حال عملکرد نشان داده میشود )
کلیه موارد بالا بایستی رعایت گردد ؛ در صورتی که مواردی در قالب وجود داشته باشد که نتوان در 4 آیتم بالا نشان داد بایستی نکات زیر اضافه گردد :
5- برشهای موضعی بعضی از مقاطع
6- نمای جانبی ؛ جلو و یا پهلو ( در کنار خود هر قسمت)
7- تصوی در جهت فلش
8- تصویر بزرگ شده
9 – تصویر اجزاء قالب (کلیه اجزائی که مشخصات آنها در نمای مونتاژ قابل ارائه نباشد )
10 –قالبهایی که از همه لحاظ متقارن باشند نصفه رسم میشوند
11 – ترسیمات بصورت 1/1 رسم میشوند
12- بعضی از قطعات قالب بصورت شماتیک ترسیم میشوند
13- لقی های زیر 1.5 میلیمتر در نقشه ترسیم نمیشوند ولی مقدار آنها نوشته میشود
14- تمام قطعاتی که برش میخورند با هاشور 45 یا 135 درجه رسم میشود(قطعاتی که عملیات حرارتی میشوند هاشور دوبل )

Fine blanking
یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388 ساعت 17:6 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )

در بازار رقابتی امروز هدف تمام تولید کننده ها و صاحبان صنایع تولید محصولات در کوتاهترین زمان و بالاترین کیفیت با هزینه تولید پایین میباشد. همانگونه که میدانید تعداد زیادی از قطعات مورد استفاده در صنایع توسط انواع قالبها مانند قالبهای برش تولید میشود. یکی از مشکلات قالبهای برش معمولی ایجاد پلیسه در لبه برشی و ایجاد سطح برش غیر یکنواخت میباشد. این مشکل در بعضی موارد باعث اضافه شدن یک مرحله دیگر به تولید برای حذف پلیسه و بهبود کیفیت سطح میشود. یکی از روشهای پرکاربرد برای اجتناب از این مشکل و تولید سریعتر و با کیفیت تر استفاده از قالبهای fine blanking میباشد. تقریبا تمام این قالبها احتیاج به پرسهای مخصوص و متفاوت با دیگر پرسها دارند. در بعضی از حالتها هم از پرسهای cnc استفاده میشود. در شکل زیر یک قطعه را مشاهده میکنیدکه با دو روش تولید شده. قطعه بالایی با قالب برش و پرس معمولی تولید شده و قطعه پائینی با قالب fine blanking و پرس مخصوص تولید شده است . به سطح برش توجه کنید تا متوجه تفاوت این دو روش شوید.

  

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره fine blanking میتوانید مقاله زیر را دانلود کنید.

Click here for download

این مقاله با فرمتPDF تهیه شده است در صورت نیاز نرم افزار مربوطه را نصب کنید.


مراحل فرایند ساخت قالب سیلیکونی
جمعه بیست و سوم بهمن 1388 ساعت 17:13 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )
 

ساخت الگوی اصلی (مرجع) توسط یکی از روشهای RP

پرداخت و تمیزکاری الگو

اتصال سیستم راهگاهی به الگو

قراردادن الگو و سیستم راهگاهی به صورت معلق در جعبه و ریختن سیلیکون مایع در اطراف الگو پخت سیلیکون به منظور جامد سازی ایجاد یک خط جدایش توسط یک چاقوی جراحی وتقسیم قالب به دو نیمه خارج ساختن الگوی مرجع از داخل قالب آماده کردن قالب برای تزریق بوسیله قالبهای Silicon Rubber معمولا می توان حدود 20 قطعه تولید با خواص مکانیکی مشابه ترموپلاستیک های مهندسی نظیر ABS ، PE ، PP و یا لاستیک تولید نمود.

مهمترین ویژگیهای روش قالب سازی سیلیکونی عبارتند از: ساخت ارزان و سریع قالب، ساخت قالب با آرایش نهایی عالی و قالب استفاده از مواد مختلف. بعلاوه این فرایند هم برای قطعات کوچک و هم برای قطعات بزرگ مناسب است. علاوه بر قالگیری رزین، ماتریسهای (حفره های) سیلیکونی برای قالبگیری تزریقی (فشار پایین) مدلهای ریخته گری دقیق نیز مناسب می باشند.


قالب سازی سریع
جمعه بیست و سوم بهمن 1388 ساعت 17:11 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )
 

معـــــمولا ابزار سازی فرایندی طولانی و پرهزینه است که کیفیت بالای مورد نیاز، باعث طولانــی شدن زمان تولید می شود.هدف از ابزار سازی و قالب سازی سریع توانایی تولید نمونه با خواص و ویژگیهای مواد عملکردی، در مدت زمانی کوتاه می باشد. صرف نظر از خواص مـــــــکانیکی ، مواد مدل می توانند شامل ویژگیهای دیگری از قبیل رنگ پذیری، شفافیت، انعطاف پذیری و امثال آن باشند.

قالب سازی سریع را می توان به دو دسته قالبسازی موقت و قالبسازی دائمی که هر کدام شامل روشهای مستقیم و غیر مستقیم می شوند، تقسیم کرد.

قالبهای نرم معمولا از سیلیکون، رزینهای اپوکسی، آلیاژهای نقطه ذوب پایین و شنهای ریخته گری ساخته می شوند، و امکان ریخته گری فقط یک نمونه و یا تولید تعداد کمی را فراهم میکنند. در روشهای قالبسازی سخت، که قالب معمولا از فولاد ساخته می شود، امکان تولید تعداد بیشتری قطعه فراهم میشود.قالب سازی مستقیم به معنی ساخت مستقیم به معنی ساخت مستقیم قالب ، بوسیله فرایند RP است. بعنوان مثال در مورد قالب تزریق پلاستیک، حفه های نری و مادگی، راهگاها و سیستم پران، مستقیما با اســـــتفاده از فرایند RP ساخته می شود. در قالب سازی غیر مستقیم، فقط الگوی اصلی با استفاده از فـــــــــــــرایند RP ساخته می شود، و سپس می توان یک قالب سیلیکونی، رزینی اپوکسی، فلز نقطه ذوب پایین، یا سرامیکی را از الگوی اصلی بدست آورد


فرایندهای شکل‌دهی
جمعه بیست و سوم بهمن 1388 ساعت 17:2 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )
 

پیش از آن‌‌‌‌‌که به فرایندهای شکل‌دهی بپردازیم، باید به این سؤال پاسخ دهیم که اصلاً چرا از شکل‌دهی استفاده می‌کنیم؟
از زمانی که بشر به فکر ساختن ابزار افتاد، راه‌های بسیاری را تجربه کرد. مثلاً گاهی با بُراده‌برداری از چوب، کمان ساخت تا به شکار بپردازد. زمانی قطعات چوب را بُرید یا آن‌‌‌‌‌ها را سوراخ کرد. اما در نهایت، لازم داشت از مادة موجود - بدون آنکه از مقدار آن بکاهد – حداکثر استفاده را بکند. فکر اولیه‌‌‌‌‌ی
شکل‌دهی از این‌‌‌‌‌جا ناشی شد. البته به مرور زمان این تعریف تغییر کرده است، بطوری‌‌‌‌‌که گاهی طول فرایند شکل‌دهی به مقدار ماده کم می‌شد.
در زیر به طور خلاصه به تعدادی از مشهورترین و متداول‌ترین فرایندها در
شکل‌دهی فلزات می‌پردازیم:

1. خم‌کارى‌
همة‌ عملیات‌
ورق‌کارى،‌ شامل‌ خم‌کارى‌ هم‌ مى‌شود. در اغلب موارد، خم‌کارى‌ ویژگى‌ اصلى‌ ورق‌کارى‌ به‌ شمار مى‌رود و به همین دلیل است که جنبه‌هاى‌ مختلف‌ آن‌ قابل‌ توجه است. اگر در سپرهای فلزی خودروهای قدیمی دقت کرده باشید، می‌توانید آثار خم‌کاری در محل اتصال سپر با بدنه را ببینید.

 

نمونه یک شکل به دست آمده با روش خمکاری 

 

 

 

وبلاگ ویژه دانشجویان 

 

 

2. کشش‌


فرایندى‌ است‌‌ براى‌ کاهش‌ سطح‌ مقطع‌ در ورق‌، سیم‌ یا مفتول‌ و دیگر مقاطع‌ استاندارد. کشش از پایه‌اى‌ترین‌ فرایندها در شکل‌دهى‌ به شمار می‌رود. در طول فرایند کشش، ماده از یک جهت کشیده می‌شود. در نتیجه، از ابعاد دیگر آن کاسته می‌گردد.

3. نوردکاری

نوردکارى‌ از جمله‌ فرایندهاى‌ پُرکاربرد در تولید مقاطع‌ استاندارد، مثل ورق،‌ است. در نوردکارى‌ِ صفحه‌ها، ورق‌ها و تسمه‌ها، پهناى‌ قطعة‌ کار فقط‌ اندکى ‌افزایش‌ مى‌یابد. از عوامل‌ تأثیرگذار در این‌ فرایند، مى‌توان‌ به‌ ارتفاع‌ اولیه‌ و ثانویة‌ قطعه‌، پهناى‌ آن‌، سرعت‌ چرخش ‌غلتک‌، جنس‌ غلتک‌ و نیز دماى‌ کار و جنس‌ قطعة‌ کار اشاره‌ کرد. این‌ فرایند را مى‌توان‌ با چند غلتک‌ و در چند مرحله‌ تا زمانِ رسیدن‌ به‌ ارتفاع‌ و وضعیت‌ مطلوب ادامه داد. مثلاً اگر ورقی با ضخامت 5 میلی‌متر در اختیار دارید و می‌خواهید ضخامت آن را به 1.5 میلی‌متر برسانید، می‌توانید از یک یا چند غلتک که در یک ردیف قرار گرفته‌اند استفاده کنید. باهر بار عبور هر یک از غلتک‌‌‌‌‌ها، اندکی از ضخامت ورق ‌کاسته می‌‌‌‌‌شود تا اینکه ضخامت به مقدار دلخواه برسد.

4. فورجینگ‌ یا آهن‌کوبی


فورجینگ‌ که‌ در ادبیات‌ غیرفنى‌ به‌ آهنگرى‌ نیز ترجمه‌ شده است، به‌ فرایندى‌ گفته‌ مى‌شود که‌ در آن، فلز در فضاى‌ بین‌ قالب‌ و ضربة‌ محکم‌ِ پرس قرار می‌گیرد و پس از خارج شدن اضافه‌‌‌‌‌ها به‌ شکل‌ دلخواه درمى‌آید.

نگاه اجمالی ما به فرایند شکل‌دهی و مسائل مرتبط با آن، در این‌‌‌‌‌جا به پایان می‌رسد. فراموش نکنید که هنوز سخنی از مقیاس به میان نیاورده‌ایم. در واقع، مطالبی که تا کنون خواندید مربوط به مقیاس‌های رایج در صنعت‌اند و در صنایعی نظیر خودروسازی، قالب‌سازی و لوله‌سازی مطرح‌اند. در بخش‌های آینده با کاهش ابعاد به دنیای مایکرو و سپس به دنیای پُررمز و راز نانو خواهیم رسید.


قالبهای صنعتی (قالبهای برشی)
جمعه بیست و سوم بهمن 1388 ساعت 17:1 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )
 

از آنجا که قالب سازی علمی است کاربردی و دارای ظرافت ها و پیچیدگی های بسیار، باید برای پیشبرد اهداف صنعتی توجه خاصی به آن داشت. اما متاسفانه در کشور ما این علم را در اکثر موارد فقط یک فن و هنر می دانند و به همین خاطر بسیاری از متخصصان و مهندسان ما هیچ اهتمامی نسبت به فراگیری و پیشبرد آن، بالعکس دیگر علوم ندارند.
در این مقاله سعی شده تا بیشتر حول قالب های دائم بحث شود. زیرا یکی از پایه های تولیدات صنعتی محسوب می شوند. در این قسمت بطور مختصر نام چند نوع قالب دائم را خواهید دید.

1- قالب های برش فلزی
2- قالب های خم فلزی
3- قالب های کشش فلزی
4- قالب های پلاستیک
5- قالب های نورد
6- قالب های باکالیت
7- قالب های دایکاست
8- قالب های فورج
9- قالب های اکستروژن
هر کدام از این قالب ها دارای زیر شاخه های فراوانی می باشند که سعی بر آن است تا در هر شماره شما عزیزان را با روش ساخت و طراحی یک نوع از آنها آشنا سازیم.


قالب و قالب سازی
یکشنبه هجدهم بهمن 1388 ساعت 0:35 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )
در دنياي كنوني براي توانايي رقابت در توليد قطعه كه در نهايت يك دستگاه و يك ابزار را ايجاد مي‌كند بايستي به ابزار خاص توليد مجهز شد، اين ابزار بايد به موارد زير پاسخ دهند.
1. سرعت بالاي توليد
2. يكنواختي توليد
3. برخورداري از دامنه تغييرات ابعادي يكنواخت (مطابق با نقشه)
4. ضايعات صفر
5. حداقل زمان تعميرات ابزار توليد (قالب)
6. قيمت پايين تمام شده قطعه

قالبهای تزریق پلاستیک

جوامعي كه در حال رشد هستند در زمينه توليد قطعه و ساخت ابزار توليد (قالب) معمولاً از روش‌هاي قديمي طراحي و ساخت قالب و توليد قطعه استفاده مي‌كنند. به اين صورت كه در طراحي و ساخت قالب، از قالب‌هاي تك ضرب استفاده مي‏شود، به‌طوري كه در توليد قطعه از چندين دست قالب استفاده مي‌شود. همچنين براي ساخت از فولادهاي معمولي و رايج قالب‌سازي و براي توليد از پرس‌هاي معمولي استفاده مي‌كنند.
اين موارد، باعث افزايش قيمت قطعه مي‌شود، بنابراين بايد به سمت روش‌هاي خاصي براي طراحي و ساخت قالب و توليد قطعه رفت.
در اين پروژه، تحقيقي 10 ساله بر روي 150 عدد قالب فلزي برش و خم پروگرسيو (مرحله‌اي) با تيراژ 4-2 ميليون ضرب و 850 قالب فرم و كشش با تيراژ 1.800.000 و 800.000 ضرب قطعه انجام شده كه مقايسه‌اي بين فولاد تنگستن كاربايد و فولادهاي معمول و رايج در قالب‌سازي انجام شده است. همچنين با تحقيقات خاص علمي و كاربردي نشان داده شده است كه چرا، چگونه و به چه صورت بايستي از فولاد تنگستن كاربايد در ساخت قالب‌هاي فلزي استفاده كرد.
در اين پروژه با محاسباتي كه انجام شده، مشخص مي‌شود كه در صورت استفاده از فولاد تنگستن كاربايد (در عين حال كه نسبت به فولادهاي رايج در قالب‌سازي گرانتر است) چه مقدار هزينه را در نهايت كاهش داده و مي‌توان قيمت تمام شده قطعه را پايين آورد.
نتايج اين پروژه عبارتند از:
1. تدوين دانش فني به علت استفاده از فولاد تنگستن كاربايد به جاي فولادهاي رايج در قالب‌سازي
2. كاهش خروج ارز از كشور براي وارد كردن بيش از حد فولادهاي ابزار سرد كار رايج در قالب‌سازي
3. كاهش هزينه تعميرات قالب، توقف توليد، افزايش تيراژ توليد قطعه در عمر مفيد قالب و در نهايت كاهش هزينه تمام شده قطعه
4. بعلت يكنواختي توليد قطعه، داشتن ظاهري مناسب (از نظر نداشتن خش و اعوجاج و لهيدگي) و قيمت پايين قطعه، قابليت رقابت در بازار جهاني توليد قطعه فراهم مي‌شود.
لازم به ذكر است كه تمامي اطلاعات ثبت شده از نظر آمار ارائه شده و تصاوير قالب‌هايي كه بر روي آنها، عمليات تحقيق انجام شده است به طور مستند وجود دارد و در اين پروژه، چكيده آنها ارائه شده است. در صورت نياز مي‌توان تمامي مستندات را ارائه كرد.


فناوري هيدروفرمينگ و كاربرد آن در خودرو
جمعه نهم بهمن 1388 ساعت 2:7 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )
فناوري هيدروفرمينگ و كاربرد آن در خودرو

موضوعات مرتبط: قالب هیدروفورمینگ

Bending die types
چهارشنبه هفتم بهمن 1388 ساعت 6:45 | نوشته ‌شده به دست عليرضا ابراهيمي ثاني | ( )

 

مطلبی درباره انواع قالبهای BENDING به همراه تصویر

 

Click here to download

این مطلب با فرمتPDF تهیه شده است در صورت نیاز نرم افزار مربوطه را نصب کنید.


 
موضوعات
دیگر موارد